Finance

Digitální měna od Facebooku nebude novým bitcoinem

S kryptoměnami se za posledních pár let roztrhl pytel. Nejrozšířenější a nejznámější je momentálně bitcoin, který po silném propadu opět zvýšil svoji cenu. Do jisté míry za jeho pozitivním vývojem stojí Facebook a jeho oznámení o zavedení vlastní kryptoměny v roce 2020.
struktura na stomě

Libra, tak se tato digitální měna bude jmenovat, bude hodnotově navázána na běžné konvenční a stabilní měny, ale také na cenné papíry. Důvodem je zajištění stability, kterou postrádá právě zmiňovaný bitcoin a další podobné kryptoměny. Facebook pro vytvoření digitální peněženky využije své dosavadní aplikace Messenger a WhatsApp. Fungovat bude na technologii blockchain, což je v podstatě decentralizovaná databáze s neustále rostoucími, ale zároveň chráněnými záznamy proti jakémukoliv útoku nebo zásahu. Společnost tvrdí, že by platby jejich měnou měly být velmi dobře zabezpečené.
facebook přihlášení

Za tímto projektem stojí také Mastercard a Visa. Stejně tak již byla dohodnuta spolupráce se společnostmi Spotify a Uber, kde bude možné provádět platby facebookovým platidlem. V tom je rozdíl oproti ostatním kryptoměnám, jejichž hodnota se stále mění, protože libru bude možné použít právě pro placení. Do jisté míry jde spíše o alternativní bankovní systém pro osoby bez přístupu ke klasickým bankám, tedy uživatele z rozvojových zemí. Právě v těchto oblastech bývají státní měny relativně nestabilní, tudíž by tuto variantu uvítali i držitelé běžných bankovních účtů.
mince kryptoměn

Někteří odborníci se obávají, že internetový gigant dostane do rukou další informace o svých uživatelích. Půjde totiž o velké množství dat finančních. V podstatě tak bude moci Facebook kontrolovat miliony, avšak spíše miliardy osob, což mu přinese ještě silnější vliv. Sice ještě nedošlo k samotnému zavedení libry, ale již teď má zajištěny milióny uživatelů oproti jiným začínajícím digitálním měnám.