Finance

Jak a kdy refinancovat hypotéku?

Refinancování hypotéky je poměrně nová služba, ale už za krátkou dobu od svého vzniku se setkala s celou řadou pozitivních recenzí. Refinancování stávajícího hypotečního úvěru je velmi snadné a lidé by se ho neměli zbytečně obávat, právě díky němu totiž na splátkách mohou ušetřit tisíce ročně. Pokud chcete i vy získat výhodnější úrokovou sazbu, stačí porovnat nabídky a před koncem fixace začít vyjednávat s poskytovateli těch nejvýhodnějších nabídek. Jak správně hypotéku refinancovat?

Správný čas na refinancování přichází před koncem fixace

Refinancování hypotéky je vlastně ve zkratce splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, který je pro dlužníka uzavřen za výhodnějších podmínek. Už tato definice vám jistě napoví, že správná doba přichází na řadu ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky.

stisk rukou

Asi tři měsíce před koncem aktuálního fixního období vás kontaktuje aktuální věřitel s podmínkami na další období fixace. Pokud s nově nastavenými podmínkami souhlasíte, nic se pro vás nemění a i nadále splácíte hypoteční úvěr stejnému věřiteli. Pokud vám však nové podmínky nevyhovují, je správný čas svůj úvěr refinancovat. Důvodů pro refinancování může být mnoho od výhodnější úrokové sazby, po menší měsíční splátky až po zvýhodnění dalších bankovních produktů.

podpis smlouvy

Nejlepší chvíle pro refinancování je před koncem fixace, kdy není předčasné splacení stávajícího úvěru nijak zpeněženo. Současný věřitel nesmí nic namítat, jen je zapotřebí ho o svém počínání upozornit alespoň měsíc dopředu. Mnoho lidí se však refinancování zbytečně obává a tak i nadále splácí nevýhodný úvěr, který možná v počátku byl sjednán za výhodných podmínek, ale vlivem aktuální ekonomické situace se sává krajně nevýhodným. Refinancováním se dá ušetřit tisíce ročně, tak svou šanci nepropásněte!