Vzdělání

POUZE PRO ODVÁŽNÉ: PONOŘTE SE DO NEJHLUBŠÍHO BAZÉNU NA SVĚTĚ

Y-40 známý také jako „Deep Joy“, je neuvěřitelný plavecký bazén poblíž Benátek v Itálii, který je rozdělen do několika úrovní hloubky – ta nejhlubší má 40m, proto tedy v názvu číslovka 40. Celá stavba bazénu odpovídá budově o 14-ti podlažích a drží vodu o objemu 4300 metrů krychlových.
potápění v moři

„Vstup do nejhlubší části bazénu bere dech“

Bazén byl navržen renomovaným architektem Emanuelem Boarettem, který má za sebou mnoho zkušeností s potápěním. Teplota vody se pohybuje mezi 32 až 40°C takže se můžete potápět v normálních plavkách a není tedy potřeba oblékat si neopren, což uvítají hlavně pokročilí potápěči, kteří jsou zvyklí spíše na chladnější vody v mořích.
dno bazénu

Deep Joy se nachází v Itálii v hotelu Millepini Terme v městečku Montegrotto Terme a je určen pro rekreační ponory, výcvik v potápění a fotografování pod vodou. Pyšní se 4 podvodními jeskyněmi, římsami a pro ty co se nechtějí namočit, jsou k dispozici skleněné výhledové panely. Bazén začíná na hloubce 1,3 metru, širší dno pak v hloubce 10 metrů, kde najdou potápěči i uměle vytvořenou jeskyni pro nácvik jeskynního potápění. Další mezistupeň následuje v patnácti metrech. Odtud se potápěči mohou vydat do obrovského válce, který je určen pro potápění do hloubky.

„Prosklený tunel, který vede prostředkem bazénu je určen pro zvídavé návštěvníky, kteří se však nechtějí namočit“

Y-40 byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, jako nejhlubší bazén na světě, kde se před tím nacházel pouze bazén Nemo 33 z Bruselu v Belgii, který má maximální hloubku 34,4m.
podvodní tunels

Známý 65letý dobrodružný podvodní fotograf Rino Sgorbani z Itálie, popsal svůj zážitek, jako velice příjemný, obzvláště díky teplotě, která je v běžném moři velice nízká.

Poznámka pod čarou:

Bazén je pro zájemce otevřený každý den v týdnu kromě pondělí. Základní vstupné koupíte za 35 eur na osobu, když budete chtít využít asistenta, připlatíte si dalších 20 eur.