Online

Proč udržují instalatéři nonstop havarijní servis

Na tuto možná naivní otázku byste zřejmě dokázali odpovědět ihned a bez rozmýšlení, ale víte přesně, v jakých situacích a kdy volat instalatéry nonstop i mimo běžnou pracovní dobu?

Ucpaný záchod aneb berte ohledy na spolubydlící

Jestliže se vám zanese odpad u toalety natolik, že neodtéká a nedá se ani prorazit gumovým zvonem, nepokoušejte se o další, někdy až nebezpečné pokusy o zprůchodnění, jako jsou různé dráty, elektrikářská či instalatérská péra, silné kyseliny a louhy apod., může totiž být problém až ve venkovní kanalizaci. S přivoláním pomoci můžete otálet a počkat třeba do druhého dne, pokud máte v domácnosti ještě jednu toaletu, která je prozatím funkční, anebo máte-li možnost si dojít na záchod někam jinam (do lesa, k zaměstnavateli atp.). Jestliže v domě bydlíte s malými dětmi nebo se špatně pohyblivými seniory, instalatéry přivolejte klidně ihned, i když je neděle v noci.

instalatér na toaletě

Plynové spotřebiče a úniky plynu

Závada plynového kotle v topné sezóně si také vyžádá okamžitý výjezd instalatérů a stejně tak i jakékoli úniky plynu. Pokud někde plyn cítíte v ovzduší (a i mimo budovu), okamžitě volejte instalatéry a podle závažnosti situace možná i hasiče.

Vytápění

Prasklý radiátor si obvykle vyžádá okamžité vypuštění vody z topného okruhu. Pokud to zvládnete sami, neotálejte a pusťte se do toho. Instalatéry přivolejte co nejdříve, jestliže je topení v provozu a venkovní teplota by vás nebo kohokoli jiného (i rostliny https://vtm.zive.cz/rostliny/sc-1012/default.aspx a zvířata v bytě) mohla ohrozit na zdraví. Prasklý radiátor v létě samozřejmě klidně počká s opravou na běžnou pracovní dobu.

instalatérské nářadí

Úniky vody

Kdekoli vám uniká voda a jde-li zastavit příslušný vodní uzávěr, proveďte to ihned. Pak se rozhodněte, zda problém počká, anebo zda je nutné řešit jej ihned. Obejdete-li se v bytě pár hodin bez vody a máte vodu na pití a vaření k dispozici, může to počkat do druhého dne, někdy ale uzavření hlavního uzávěru omezí využívání toalety a osobní hygieny a tehdy raději neotálejte a nezdráhejte se instalatéry volat třeba o půlnoci.