Dům a byt

Revoluce v bytovém designu – Scandinavian styl

Pořád se doma necítíte útulně? Při uklízení nadáváte, že domov je plný lapačů prachu? Zkuste vyzkoušet něco nového. Stále více lidí a designerů uznává skandinávský, severský styl bydlení. Jeho hlavním znakem je nadčasovost a minimalismus.
bílý stůl
Skandinávský styl bydlení vyžaduje světlé prostory, zejména zdi jsou bílé nebo světle šedé, světle krémové nebo jinak neutrální. Stropy bývají často také přírodní dřevěné nebo s dekorem dřeva. Podlahy bývají zpravidla v přírodním dřevě, nebo v dekoru přírodního dřeva. Koberec bývá pouze kusový ve světlých nebo neutrálních barvách.
obývací pokoj
Vyznavači skandinávského stylu nakupují bílý nebo světlý nábytek, někteří dokonce ve vintage nebo venkovském stylu. Cílem skandinávského stylu je zejména vytvořit prostor pro maximální prosvětlenost místnosti, nadčasovost, moderní design a útulné, teplé prostředí.
světlý pokoj
Doplňky jsou povoleny, avšak by jich mělo být v prostoru zdaleka menší množství, než u vyznavačů například retro stylu. Doplňky mohou být kožené, kovové, textilní, skleněné, nebo z přírodnin. Jejich zpracování může připomínat industriální výtvory. Častými doplňky bývají drátkované misky, košíky, velká zrcadla, puffy, polštáře a deky s motivy severských zvířat, designová křesla, netradičně zpracované osvětlení, vázy, rámečky na fotografie a obrazy ve světle barevných nebo neutrálních provedeních. Nejčastěji bývají doplňky neutrálních barev, nebo světle růžové a mentolové barvy. Prostor často zkrášlují také květiny, nejčastěji sukulenty nebo růže. Květiny bývají čerstvé, živé, ale ani umělé květiny nejsou zakázány.
Produkty pro vytvoření skandinávského stylu bydlení jsou cenově dostupné, a lze je sehnat i v běžných obchodních řetězcích. Stále více obchodních řetězců specializující se na bytový design vytváří další a další produkty, ze kterých si takovéto bydlení lehce zařídíte.