Hobby

Máme doma králíčka. Dokážeme se o něj postarat?

Pořízení a chov domácího králíka není vůbec finančně náročný. A pro děti je vhodným dárkem, zvlášť v dnešní přetechnizované době, kdy jsme na každém kroku obklopeni mobilními technologiemi. Domácí zvířata budují v lidech, a především v dětech, vztah k přírodě, k živým tvorům a k životnímu prostředí.
Postarat se o králíka s láskou není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Měli byste pouze zvážit, zda si takové zvířátko pořídit v případě alergie na zvířecí srst a seno, kterým se králíci krmí. Králík je také více aktivní v noci a tehdy může být hlučnější, zvlášť, je-li umístěn v kovové kleci. Někdo nesnese pravidelné čištění výběhu od exkrementů a výměnu podestýlky za novou. Přece jen je králík živý tvor, který vyžaduje určitou dávku trpělivosti, času a naší pozornosti.
sníh a králík

Králík vyžaduje společnost

Rozhodnete-li se přece jen takového mazlíčka pořídit, vězte, že králík je tvor společenský. Není to sice pes, který svého pána poslouchá téměř na slovo, ale pozornost si dokáže vyžádat. Králík by měl mít možnost volného pohybu, alespoň po místnosti, neměl by být stále uzavřený v kleci, jak tomu bývalo kdysi v králíkárnách našich prababiček.
K chovu v bytových podmínkách pořizujeme plemeno zakrslého králíka, nejlépe ze specializovaného obchodu, případně přes inzerát od zkušeného chovatele. Často se stává, že chovatel nám předá více cenných informací, než prodavač ve zverimexu.
králíček v ruce

Králíka můžete krmit speciálními granulemi pro králíky

Králíka umístíme do klece, kterou vybavíme napáječkou. Musí dostávat čistou odstátou pitnou vodu, nikdy ne minerálku a vodu sycenou oxidem uhličitým. Krmíme jej kvalitním krmivem, speciálně určeným pro drobné hlodavce a králíky. Nezapomínejte, že nesmíte králíka nechat dlouho hladovět. Měl by mít přístup k potravě po celý den a dlouhodobá hladovka delší než 24 hodin dokonce králíka ohrožuje na životě. Králík nesmí pobývat na přímém slunci a nenechávejte ho ani v blízkosti topného tělesa nebo radiátoru. Neměl by také být vystaven průvanu. Nezapomeňte z jeho dosahu odstranit všechny jedovaté rostliny.