Děti

Mobilní děti

Ať už si to chceme přiznat nebo ne, dnešní doba je ovládaná přenosnou technikou. Nevyjdeme z domu bez mobilu, musíme ho u sebe mít i za cenu toho, že se pro něj vrátíme i několik kilometrů. Tohle jsme však my dospělý. Zvykli jsme si za spoustu let, být neustále v kontaktu s okolím, navíc při dnešní technice hlavně online. Proč však kazíme děti od malička?
chlapci v řece
Vidím kolem sebe spousty maminek, které jsou s dětmi v kavárně a chtějí si v klidu popovídat, ale neustále je ruší jejich ratolesti. Jen z toho důvodu, aby měly onymatky chvíli ticha pro sebe, vytáhnou z kabelky telefon, najdou nějakou pohádku a dají je těm křičícím drobkům.  Další příklad taky jako rodiče určitě znáte. Potřebujete si uvařit, uklidit, vyžehlit prádlo nebo udělat cokoliv, co vás zrovna napadne. (Ano sama mám dvě malé děti a mám nervy, když na mě pokřikují a chtějí si hrát, když já zrovna myju okna.) Opět je pro mnohé řešením pustit jim nějakou písničku, která vám pak hraje v hlavě ještě další dva dny. Hlavně že jsme zvládli udělat, co jsme chtěli bez zbytečných stresů. Jsou vám tyto situace známé? Přijdou vám naprosto v pořádku? Pokud ano, proč pak až potomci odrůstají a chtějí čím dál dražší elektroniku, vy jste ti, kteří se rozčilují, že si ničeho neváží a proč nejdou raději někam ven mezi kamarády. Určitě používáte větu: „My jsme ve vašich letech běhali pořád někde venku!“  Nás však naši rodiče bavili úplně jinak.
Bohužel je naší chybou, že se jim pak nechce ven, hrát fotbal nebo jezdit na kole. Vedli jsme je od malička k tomu, že nejlépe se zabaví doma s telefonem.
figurky a kostka

Jak to co nejvíce omezit?

Pokud chcete jít například na kávu se známou, domluvte si hlídání, nebo běžte do nějakého dětského koutku, kde si zahrají ti nejmenší mezi sebou. Když se chcete pustit do úklidu a jiných prací – zapojte je. Bude je to bavit, jsou vždy nadšené, připadají si důležitě, protože jste jim dali důvěru pro vykonávání tak zodpovědné práce, kterou děláváte pouze vy. Když ani tohle nezafunguje, vykašlete se na všechno, nic vám neuteče. Vytáhněte hračky nebo s nimi běžte ven a počkejte na vhodnou příležitost pro dokončení vaší plánované činnosti. Jedině takhle můžeme alespoň částečně ovlivnit, zda vyrostou z budoucí generace MOBILNÍ DĚTI nebo ty, které se budou umět bavit i mezi sebou.