Děti

Vývoj dítěte v prvním roce života

Narození dítěte je veliká radost, přichází spolu s ní však také starosti, obavy a velká očekávání. Během prvního roku života se dítě z novorozence změní přes kojence až v batole. Z bezbranného miminka se stává stále více samostatným a o sobě rozhodujícím jedincem. Než však sfoukneme první svíčku na narozeninovém dortu, čeká dítě i rodiče dlouhá cesta prvním rokem života.
miminko s čepičkou
Novorozenec
Novorozencem je dítě od narození do šesti týdnů věku. Jedná se o velmi důležité období života jak dítěte, tak i maminky a vlastně celé nové rodiny. U děťátka probíhá důležitá adaptace na svět „venku“, musí si přivyknout na nové podmínky bez tepla a pohodlí maminčina bříška. Také se učí jinak přijímat potravu, sžívat se maminkou a vůbec celým denním režimem.
miminko a matka
Kojenec
Období šesti týdnů do jednoho roku věku se nazývá kojeneckým. Je to proto, že hlavní složku potravy dítěte tvoří mateřské, nebo umělé mléko. Postupem času se dítě začíná seznamovat také s pevnou stravou, do jednoho roku věku se to však příliš za jídlo považovat nedá. Během kojeneckého období dítě roste, vyvíjí se jeho rozumové schopnosti, smyslové vnímání, jemná i hrubá motorika. Zhruba kolem pěti měsíců věku se začíná přetáčet ze zad na bříško, pokouší se o takzvané pasení koníčků a poté i o první pokusy o pohyb na čtyřech, také začíná samostatně sedět. Každé dítě je individuální, nelze tedy posuzovat podle tabulek a zbytečně se stresovat. Odchylku od normy by měl vždy zhodnotit ošetřující lékař na pravidelných preventivních prohlídkách.
Od lezení po čtyřech už není daleko ke kleknutí a postavení se na nožičky. První krůčky se u některých zdatných jedinců objevují už v deseti měsících věku. U jiných však třeba až po roce a není na tom nic neobvyklého.
Dítě si také začíná vědomě více hrát, je zručnější v manipulaci s předměty a začíná tvořit také první slůvka.
chlapeček v lacláčích
Batole
Dovršením jednoho roku věku se z kojence stává batole. Toto období trvá až do tří let a také se během něj dějí úžasné věci. Dítě poznává svět kolem sebe, zdokonaluje se v řeči, je více samostatné a rozumné. Mnozí rodiče toto období označují jako nejkrásnější věk a určitě na tom něco bude.