Finance

Nejčastější důvody pro zamítnutí bankovního úvěru

Banka může úvěr zamítnout z celé řady důvodů. V některých případech se jedná o maličkosti, jako jsou nesrovnalosti v dokumentech a lze požádat znovu, jindy se ale jedná o závažné skutečnosti. Na trhu je v současné době přebytek likvidity, to znamená jediné, banky se doslova předhánění v nových a výhodnějších nabídkách úvěrů a bojují doslova o každého nového klienta. Na druhé straně je tu ale Česká národní banka a novela spotřebitelského zákona, které přesně vymezuje podmínky po získání úvěru. Ty se každým rokem zpřísňují a dosáhnout na úvěrové produkty je rok od roku těžší. Za zamítnutými úvěry tak mnohdy stojí právě složitá legislativa, nikoliv neochota bank půjčovat. Pojďme se teď podívat na nejčastější důvody, pro které banky žádosti zamítají.

osobní schůzka

  • Příjem

Nízký příjem je v mnoha ohledech velmi limitující, jinak tomu není ani v případě, kdy chceme žádat banku o úvěr. Příjem je jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje výši bonity žadatele. Pokud je příliš nízká, s největší pravděpodobností odchází žadatel z banky s nepořízenou. Příjem je zapotřebí doložit za pomoci pracovní smlouvy na dobu neurčitou. V případě, kdy žadatel takovou smlouvu doložit nemůže a například příjmy nepochází se samostatně výdělečné činnosti nebo pronájmu nemovitosti, získat úvěr bude jen velmi obtížné. V případě, kdy se žadatel nachází v situaci, kdy je v práci zaměstnán ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, úvěr mu žádná banka neschválí.

  • Registr dlužníků

podpis smlouvy

Negativní záznamy v registrech dlužníků jsou častým problémem, se kterým se banky s určitou pravidelností musí potýkat. Takový žadatel pro banku představuje příliš vysoké riziko, které by se jí ve výsledku mohlo velmi prodražit. Nebankovní společnosti jsou však v tomto pohledu o poznání benevolentnější a krom rychlým spotřebitelských úvěrů nabízí třeba hypotéku bez registru a dokládání příjmů.