Co vše je potřeba vědět o porodu do vody?

Tento způsob porození miminka však není vhodný pro všechny těhotné ženy – např. pokud čekáte dvojčata, nebo je vaše těhotenství doprovázeno různými komplikacemi. O tom všem vás předem poučí váš ženský lékař.
těhotná v kuchyni

Jaké jsou výhody?

Mezi nejvýznamnější pozitiva takového porodu patří uvolňující síla teplé vody, která napomáhá snadnějšímu a rychlejšímu otevírání porodních cest a celý proces bývá zpravidla i méně bolestivý. Navíc při porodech do vody nedochází tak často k natržení a případně potřebnému nástřihu hráze, jak je to při klasickém porodu na "suchu".
Pro ženy může být tedy tento způsob rození lákavou záležitostí. Za další výhodu – tentokrát pro miminko – se považuje fakt, že děťátko se vyplaví z jednoho vodního prostředí do druhého, a tudíž nezažije takový šok jako u klasického porodu.
těhotná žena na kameni

Jsou i nějaké "proti"?

Tak jako u ostatních způsobů porodu i porod do vody má určitá rizika. Odborníci upozorňují zejména na hrozící nebezpečí vdechnutí vody do plic, což je skutečně velmi závažnou komplikací. Dále hrozí zvýšené riziko infekce – tak pro matku jako i pro dítě, protože absolutní čistota vany a vodního prostředí nemusí být vždy samozřejmostí, a navíc při porodu se voda může znečistit stolicí či močí. Kromě toho je také přístup lékaře k rodičce omezen a při komplikacích během porodu je někdy potřeba skutečně zasáhnout okamžitě.

Jak se tedy rozhodnout?

Pokud právě čekáte, nebo plánujete, miminko a zvažujete možnost rození do vody, můžete si o této metodě promluvit s vaším gynekologem. Ve většině případů však dnes lékaři porody do vody příliš nedoporučují, protože pohodlí rodičky a snížená míra bolesti nejsou dostatečnou "protihodnotou" vůči hrozícím nebezpečím pro matku a zejména dítě.
Zkušenosti maminek, které své miminka porodily do vody, jsou velmi rozmanité, a zatímco některé si tento zážitek nemůžou vynachválit, jiné by se podruhé rozhodly jinak. Je však třeba počítat i s tím, že navzdory vašemu rozhodnutí rodit do vody, celý proces může nakonec skončit jinak (v případě komplikací během porodu). Přestože žádný způsob porodu není bez rizika, lékaři a odborníci považují porod do vody za nepřirozený a riskantní.